سیاتیک ,ایجاد ,درمان ,فشار ,مهره ,ستون ,بیماری سیاتیک ,ستون مهره ,ستون فقرات ,باعث ایجاد ,سیاتیک هستند ,بیماری سیاتیک هستند ,بیشتر مستعد ابتلا ,ج

سیاتیک، نام یک عصب است
اصطلاح سیاتیک در حقیقت مربوط به دردی است که در طول عصبی به همین نام انتشار‌می‌یابد. این عصب طولانی‌ترین عصب داخل بدن شما است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود. هرگونه فشار بر روی این عصب می‌تواند باعث ایجاد درد در تمام طول عصب شود (یعنی مسیری که از کمر شروع می‌شود و از پشت پا پایین می‌آید و تا پاشنه پا می‌رسد.) البته علائم ممکن است از یک درد خفیف تا ناتوانی و از کارافتادگی کامل متغیر باشد و گاهی ممکن است با احساس خارش، سوزش، بی‌حسی و ضعف عضلانی هم همراه باشد.
این درد به‌طور تدریجی شروع شده و با گذشت زمان افزایش می‌یابد و در هنگام نشستن، برخاستن، عطسه و یا سرفه‌کردن بدتر می‌شود. ویژگی آن هم این است که معمولا فقط یکی از اندام‌های تحتانی شما را درگیر می‌کند. در موارد خیلی شدید بیماری، شاید حتی کنترل مثانه و یا روده نیز از دست برود. این وضعیت اخیر، بسیار نادر، اما بسیار خطرناک است.

درد سیاتیک چیست ؟

درد رگ سیاتیک می تواند به صورت دردهای ملایم یا شدید بروز کند، کمر درد، درد باسن، پا و  ضعف ساق پا از علائم سیاتیک می باشد. شما همچنین ممکن است با احساس ضعف وبی حسی در این نواحی مواجه شوید. بوسیله آسیب دیدگی های عصب و فشار روی عصب مانند فشار روی مهره ها (استخوان های ناحیه کمروگردن) ایجاد می شود. بر اساس گفته های انجمن جراحان ارتوپد آمریکا درد سیاتیک معمولا در افراد بین سن 30 و 50 سال رخ می دهد.که در ادامه به بحث علت و علایم سیاتیک میپردازیم.

 

 

چه کسانی دچار درد سیاتیک می‌شوند؟
مهم‌ترین عوامل خطر برای بیماری سیاتیک عبارتند از:
سن: تغییرات وابسته به سن درستون مهره‌ها شایع‌ترین علت بیماری سیاتیک هستند. تحلیل رفتن دیسک‌‌های‌بین مهره‌ای کمری از سن 30 سالگی شروع می‌شود ولی تنگی‌های ستون مهره‌ای که یک علت دیگر بیماری سیاتیک هستند اغلب افراد را در سنین بالاتر از 50 سال درگیر می‌کنند.
شغل: افرادی که شغلشان نیاز به چرخش مکرر کمر دارد، آنهایی که بارهای سنگین حمل می‌کنند و کسانی که به‌مدت طولانی رانندگی می‌کنند، بیش از سایر افراد دچار بیماری سیاتیک می‌شوند.‌
فعالیت‌های فیزیکی: افرادی که برای مد‌ت‌های طولانی می‌نشینند و یا یک زندگی راکد و کم‌فعالیت را دنبال می‌کنند نسبت به افراد فعال‌تر، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری سیاتیک هستند.
فاکتورهای ژنتیکی: دانشمندان 2 ژن را شناسایی کرده‌اند که تصور می‌رود وجود آنها باعث استعداد برخی افراد به بروز بیماری سیاتیک می‌شود.
علاوه بر موارد فوق، افراد مبتلا به بیماری دیابت نیز به‌دلیل آسیب و تخریب عصبی که در اثر دیابت در آنها ایجاد می‌شود، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری سیاتیک هستند.

علت

درد رگ سیاتیک بر اثر شرایطی ایجاد میشود که روی ستون مهره ها و عصب هایی که از مفصل کمر عبور کرده است، تاثیر میگذارد. از طرف دیگر این آسیب دیدگی ها بر اثر افتادن روی زمین یا تومورهای عصب سیاتیک یا ستون مهره ها ایجاد می شود. شرایط رایجی که باعث بروز درد می شود، در ادامه مهم ترین ذکر شده است:

    بیرون زدگی دیسک: مهره ها یا استخوان های ستون مهره ها بوسیله یک قسمت غضروف از یکدیگر جدا شده اند، این غضروف ها باعث لغزنده شدن مفصل و نرم شدن آن هنگام حرکت می شوند. زمانیکه اولین لایه از غضروف ها پاره می شود، بیرون زدگی دیسک ایجاد شده و ماده درونی دیسک می تواند بیرون بزند و باعث فشار روی عصب سیاتیک و در نهایت منجربه درد پا و کمر و بی حسی در ناحیه تحتانی بدن شود که به آن درد رگ سیاتیک یا درد عصب سیاتیک هم می گویند. بر اساس مطالعات انجمن جراحان ارتوپد آمریکا از هر 50 نفر یک نفربا مشکل بیرون زدگی دیسک در طول زندگی مواجه می شود.
    تنگی کانال نخاعی ستون مهره ها: به این نوع اختلال استنوزیس ستون مهره های ناحیه کمر گفته می شود. این شرایط با تنگ شدن کانال های نخاعی ایجاد میشود این تنگی کانال باعث ایجاد فشار روی نخاع و عصب سیاتیک می شود.
    اسپوندیلوزیس(تغییرات استخوانی که باعث فشار به عصب می شود): این شرایط بر اثر فرسودگی دیسک ایجاد می شود. زمانیکه یکی از استخوان های ستون فقرات یا مهره ها به مهره دیگر فشار بیاورد این فشار باعث فشار و درد رگ سیاتیک می شود.
    سندروم پیریفورمیس: این سندروم یکی از اختلالات نادر ماهیچه ای است که در ماهیچه پیریفورمیس ایجاد می شود(این ماهیچه ناحیه تحتانی ستون مهره ها را به استخوان ران متصل کرده است). گرفتگی و انقباض در این ماهیچه باعث ایجاد درد سیاتیک می شود، که بر اثر فشار روی ناحیه ران که عصب  از آن عبورکرده است، ایجاد می شود. سندروم پیریفورمیس با انجام فعالیت هایی مانند نشستن های طولانی مدت، افتادن روی زمین ایجاد و منجر به درد عصب سیاتیک می شود.

موارد متعددی میتوانند خطر بروز درد عصب سیاتیک را افزایش دهند، رایجترین این موارد در زیر ذکرشده است:

    سن: زمانی که سن افراد افزایش یافت بدن دچار پیری و فرسودگی می شود.
    شغل: انجام شغل های خاصی که باعث ایجاد فشار زیادی روی مفصل کمرمیشود، مانند شغل هایی که باید در آن اشیاء و اجسام سنگین بلند کرد یا شغل هایی که باید به صورت مستمر بنشینید یا حرکات چرخشی انجام دهید می تواند باعث بروز درد عصب سیاتیک کمر و پا شود.
    دیابت: این بیماری می تواند خطر آسیب دیدگی عصب ها را مانند عصب سیاتیک افزایش دهد.
    سیگا رکشیدن: سیگار کشیدن باعث می شود که لایه خارجی دیسک در ستون مهره ها فرسوده شود.

 
علائم و نشانه ها

علائم معمول ابتلا به سیاتیک از درد پایین کمر شروع شده و تا باسن کشیده می شود و منجر به درد کف پا و انگشتان می شود  در این حالت علائم درد سیاتیک ممکن است در هر نقطه از این مسیر احساس شود، اما معمولاً این درد مسیری را دنبال می کند که از کمر شروع شده و به سمت باسن و پشت ران یا ماهیچه ساق پا کشیده می شود. سطح درد عصب سیاتیک در افراد مختلف می تواند از ملایم تا شدید باشد و معمولاً این درد ساق پا تا کشاله ران به صورت احساس تیر کشیدن یا سوزش، شبیه به شوک های الکتریکی و نیز احساس گرفتگی در افراد مختلف مشاهده می شود. در این حالت معمولاً فقط یک طرف بدن تحت تاثیر مشکل قرار می گیرد و این درد می تواند با نشستن طولانی، خم شدن وحتی سرفه و عطسه کردن نیز تشدید شود. علاوه بر این سیاتیک می تواند با ایجاد بی حسی در ناحیه پایین تنه بیمار همراه باشد.

سیاتیک اشاره به دردی دارد که از عصب سیاتیک ناشی می شود که یک عصب بزرگ کشیده شده در قسمت پایین کمر به سمت پشت هر یک از پاها می باشد. سیاتیک یک ناهنجاری نیست، اما می تواند یک نشانه از ایجاد سایر مشکلات ساختاری همچون مشکلات ستون فقرات یا تنگی کانال نخاعی، التهاب یا گاز گرفته شدن عصب در قسمت پایین کمر یا فتق دیسک، تشکیل زائده های استخوانی و بزرگ شدن بیش از حد مفصل فاست (رشد بیش از حد استخوان یا اندازه بزرگ غیر عادی آن) باشد که تنگ شدن حفره بین مهره ها در محل انتقال اعصاب را به همراه دارد. گاهی اوقات، تشکیل تومور می تواند علت ناهنجاری ایجاد شده در ارتباط با وارد شدن فشار به عصب سیاتیک باشد که این شرایط را می توان با اسکن ام آر آی (MRI) تشخیص داد. علاوه بر این ابتلا به بیماری دیابت نیز می تواند منجر به وارد شدن آسیب عصبی و مشاهده علائم مطرح شده فوق شود. به هر حال همانطور که بیان شد، یکی از علل درد سیاتیک، گیر افتادن عصب سیاتیک می باشد.

 
تشخیص کمردرد سیاتیکی


(1) پزشک شما برای تشخیص ممکن است ناحیه درد را از شما بپرسد، یا از شما بخواهد که حرکت اسکوات انجام دهید، یا روی انگشتان پا راه بروید یا پایتان را بدون خم شدن زانو بلند کنید. این آزمایش‌های عضلانی به پزشک کمک می‌کند که دریابد آیا عصب سیاتیک تحت فشار است یا نه.

(2) تصویر برداری: ممکن است پزشک برای شما عکس یا MRI‌ تجویز کند.
عوارض دردهای سیاتیکی:

اگر همراه با این درد، بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع دارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. این حالت ممکن است نشانه‌ی یک فوریت پزشکی باشد که برای جلوگیری از آسیب دائمی، نیاز به جراحی داشته باشد. خوشبختانه چنین عوارضی بسیار نادر هستند و دردهای سیاتیکی بعد از چند هفته و بدون هیچ پیامدی از بین می‌روند.

وقتی که قسمتی از دیسک بین مهره ای به طرف پشت آن جابجا میشود میگویند هرنی یا فتق دیسک ایجاد شده است. این فتق میتواند موجب بروز علائم سیاتیک شود.

هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای در اکثر اوقات به آهستگی در عرض 8-6 هفته بهبود میابد و بعد از گذشت 4-3 ماه اکثر بیماران بدون علامت میشوند یعنی علائم بیماری کاملاً از بین میرود.

 90-80 درصد بیماران مبتلا به هرنی دیسک کمر با استراحت خوب میشوند. بندرت پیش مياید که به محض شروع علائم دیسک کمر بیمار نیاز به عمل جراحی پیدا کند (در مواردی که بیمار همراه با علائم درد سیاتیکی ناشی از دیسک کمر دچار بی اختیاری ادراری یا مدفوع شود نیاز به عمل جراحی فوری دارد).

در هر درد سیاتیکی ناشی از دیسک کمر اولین درمان پیشنهادی و موثرترین آنها درمان غیر جراحی است. اگر درمان غیر جراحی نتواند در مدت مقرر مشکلات بیمار را کاهش دهد ممکن است نیاز به عمل جراحی پیدا شود ولی همانطور که گفته شد اکثر درد های سیاتیکی ناشی از دیسک کمر به درمان های غیر جراحی جواب میدهند. این درمان ها نسبت به درمان های جراحی کم خطرتر، ارزانتر و با عوارض احتمالی کمتری هستند.

 

 
راه‌ها و روش‌های درمان

حمله‌های درد شدید یا مداوم عصب سیاتیک باید هر چه سریعتر و به گونه‌ای درمان شود که درد به مرور زمان وخیم‌تر نگردد.

درمان سیاتیک در اکثر بیماران با بهره‌گیری از درمان‌های غیرجراحی و تمرین منظم به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.


درمان بدون جراحی

تسکین درد و علائم عصبی ناشی از تحت فشار قرار گرفتن ریشه‌های عصبی از اهداف درمان‌های غیرجراحی سیاتیک به شمار می‌آید. روش‌های غیرجراحی متعددی برای درمان سیاتیک وجود دارد که با بهره‌گیری از یک یا چند مورد از روش‌های اشاره شده در زیر در کنار انجام تمرین‌های مخصوص می‌توان به اهدف مورد نظر دست یافت.
فیزیوتراپی و تمرین‎های مخصوص

یک برنامه تمرینی خاص کنترل شونده و مرحله‌ای، که متناسب با دلیل اصلی درد سیاتیک تهیه می‌شود، عموماً بخشی از برنامه درمانی پیشنهادی است. تمرین‌های خاص سیاتیک به منظور دستیابی به دو هدف زیر انجام می‌شود:

•    کاهش درد سیاتیک در کوتاه مدت

•    آماده سازی بدن به منظور جلوگیری از عود کردن درد در آینده


کمپرس گرم یا سرد

کمپرس‌های گرم یا سرد تهیه شده برای تسکین درد حاد سیاتیک را می‌توان از داروخانه تهیه کرد و به کمک آن پا درد را به ویژه در مرحله اولیه فرو نشاند. معمولاً باید کمپرس را هر دو ساعت یک بار حدود ۲۰ دقیقه روی محل درد قرار داد. اکثر بیماران ابتدا از کمپرس یخ استفاده می‌کنند، اما عده دیگر نتیجه بهتری را از کمپرس گرم می‌گیرند؛ البته این دو را می‌توان به تناوب به کار برد. یخ را باید در یک تکه پارچه یا حوله پیچید و سپس روی پوست گذاشت تا منجر به سرمازدگی پوست نشود.


مسکن

داروهای تجویزی یا غیرتجویزی غالباً به کاهش یا تسکین درد سیاتیک کمک می‌کنند. داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (مانند ایبوپروفن، ناپروکسین یا بازدارنده‌های COX-2) یا استروئیدهای خوراکی التهابی را کاهش می‌دهند که معمولاً یکی از عوامل بروز درد است.


جراحی بسته

تزریق یکی از روش‌های تسکین درد سیاتیک به کمک جراحی بسته است. این تزریق معمولاً پس از مصرف یک دوره دارو و یا به اتمام رسیدن دوره فیزیوتراپی و پیش از جراحی باز انجام می‌شود.

این تزریق‌ها علاوه بر این که برای درمان انجام می‌شوند، ابزاری تشخیصی نیز هستند که به تعیین منشأ درد سیاتیک کمک می‌کنند.

پزشک در طول عمل برای تعیین محل دقیق سوزن از تصاویر سی تی اسکن یا فلوئوروسکوپی بهره می‌گیرد تا این تزریق بیشترین فایده را داشته باشد.


شاک ویو تراپی

این روش معمولاً برای قسمت‌هایی از بدن که با روش‌های ماهیچه‌ای - عصبی نمی‌توان به طور مؤثری آن را تحت تأثیر قرار داد، استفاده می‌شود و در درمان این نوع از درد سیاتیک ۱۰۰% موفق عمل می‌کند.


 درمان مغناطیسی

در این روش از یک محرک مغناطیسی برای کمک به تسکین ادم حاد (ورم) در اطراف دیسک‌های بین مهره‌های ستون فقرات و ریشه‌های عصب سیاتیک استفاده می‌شود. امواج مغناطیسی تنها روش جدیدی است که می‌تواند همانند MRI به درون استخوان نفوذ کند و به نقاط عمقی در ناحیه ستون مهره‌ها برسد.


 کایروپراکتیک (درمان دستی)

درمان دستی ستون فقرات روشی است که صرفاً باید توسط متخصصین دانش آموخته و مجربی مانند متخصصین کایروپراکتیک و استخوان انجام شود. با اعمال این روش نظم و هم‌ترازی ستون فقرات و در نتیجه شماری از عارضه‌های مولد درد سیاتیک نیز بهبود می‌یابد.اگر متخصص ماهر این دستکاری را با هدف درمان عارضه‌های اصلی انجام دهد، بیمار طی عمل احساس ناراحتی نخواهد کرد و محیط بهبودی بهتری فراهم خواهد شد.


طب سوزنی

این روش بر اصل بهبود وضعیت بدن یا حفظ سلامت آن از طریق جریان یاقتن انرژی در گذرگاه‌های خاصی از بدن استوار است. سوزن‌هایی به باریکی تار مو، بدون دامن زدن به هیچ گونه ناراحتی، در نزدیکی محل درد وارد پوست می‌شود.

سازمان غذا و داروی امریکا طب سوزنی را به عنوان روشی برای درمان کمر درد تایید کرده است و موسسه بهداشت ملی نیز طب سوزنی را یکی از روش‌های مؤثر کاهش کمر درد، از جمله کمر درد ناشی از سیاتیک، می‌داند.


 TENS

روش TENS یا تحریک عصب با امواج الکتریکی عبور کننده از پوست، روشی است که اصول آن شبیه به تب سوزنی است. این روش به مغز کمک می‌کند تا بر عمل ماساژ و محرک الکتریکی حاصل از ولتاژ پایین تولید شده توسط دستگاه متمرکز شود و در نتیجه، درد کاهش پیدا می‌کند.


لیزر درمانی با شدت پایین

این روش برای کاهش التهاب در بافت‌های اطراف عصب سیاتیک و التهاب ماهیچه گلابی شکل بسیار مؤثر است و منجر به کاهش فشار وارد بر عصب سیاتیک و تسکین درد می‌شود.

 
ماساژ درمانی

شماری از انواع ماساژ درمانی فوایدی چون افزایش گردش خون، شل شدن عضله و آزاد شدن اندورفین، مسکن طبیعی بدن، دارد که به کاهش کمر درد کمک می‌کند.

 

 

منبع اصلی مطلب : درمان کمر درد، دیسک و سیاتیک بدون جراحی
برچسب ها : سیاتیک ,ایجاد ,درمان ,فشار ,مهره ,ستون ,بیماری سیاتیک ,ستون مهره ,ستون فقرات ,باعث ایجاد ,سیاتیک هستند ,بیماری سیاتیک هستند ,بیشتر مستعد ابتلا ,ج
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : درمان درد عصب سیاتیک و علت آن