ماهیچه ,ایجاد ,درمان ,ستون ,کیسه ,وجود ,ستون فقرات ,ماساژ درمانی ,آرامش ماهیچه ,ستون فقرات، ,باعث ایجاد ,تنگی کانال نخاعیکمر درد و رگ به رگ شدن کمر از دليل بسيار رايج براي غيبت از کار و مراجعه به پزشک است. هرچند درد کمر ممکن است بسيار دردناک و آزار دهنده باشد، اما معمولاً عارضه‌اي جدي نيست. با وجود آنکه درد پایین کمر می‌تواند در همه افراد با سنین مختلف مشاهده شود، اما عمدتاً در بین بزرگسالان با سن ۳۵ تا ۵۵ سال شایع‌تر است. متخصصان معتقدند که کمر درد، ناشی از نوع ارتباط و همکاری بین استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و رباط‌هایی است که در ناحیه کمر قرار دارند. درد در قسمت پایین کمر می‌تواند مربوط به ستون فقرات، دیسک‌های بین مهره‌ها، رباط‌های اطراف نخاع و دیسک‌ها، نخاع و اعصاب آن، ماهیچه‌های پایین کمر، اندام‌های درونی شکم و لگن خاصره و پوست اطراف ناحیه ستون فقرات باشد. حتی میتواند در صورت مشکل تنگی کانال برای درمان توسط جراحی تنگی کانال نخاعی کمر مراجعه نمایند.همچنین درد در قسمت بالایی کمر می‌تواند ناشی از بیماری‌های آئورت، وجود تومور در ناحیه کمر و التهاب نخاع باشد. که در صورت نیاز یکی از راه های درمان، (جراحی بسته ستون فقرات) میباشد.


علت‌ها و عوامل کمر درد

علل احتمالی بسیاری برای درد کمر وجود دارد و اغلب تعیین قسمت مشکل‌ساز کمر دشوار است. هر قسمت از کمر اگر دچار صدمه یا بیماری شود، پتانسیل آن را دارد که موجب درد کمر شود. اغلب افراد مبتلا به کمر درد هیچ آسیب قابل توجهی در ستون فقرات خود ندارند. بلکه منشاء درد آنها از عضلات، رباط‌ها و مفاصل است.
بعضی از علل شایع درد کمر عبارتند از:
•    التهاب مفاصل (آرتریت) - آرتروز و تنگی کانال نخاعی کمر دو شکل از آرتریت مرتبط با کمر درد هستند.
•    کشیدگی عضلات و رباط‌ها - اگر کمر شما مشکلی دارد و یا اگر مشکلات کمر شما از قبل وجود داشته است، شما بیشتر مستعد آسیب‌های بافت نرم مانند رگ به رگ شدن (کشش و یا پاره شدن رباط‌ها) و کشیدگی (آسیب ‌دیدن عضلات و تاندون‌ها) هستید. پوکی استخوان عارضه‌ای است که موجب از دست دادن تراکم استخوان و استحکام آن می‌گردد. طی این بیماری، مهره‌ها می‌توانند چنان متخلخل و شکننده شوند که به راحتی بشکنند. در این‌گونه موارد، درد کمر به علت شکستگی مهره خواهد بود.
•    سیاتیک – اگر عصبی که از پایین‌ کمر به پا امتداد دارد، توسط یک دیسک مهره‌ای فشرده شود، درد سیاتیک رخ خواهد داد.
•    استرس - یکی از عوارض جانبی استرس، افزایش تنش عضلانی است که می‌تواند منجر به خستگی، سفتی و درد موضعی شود. سفتی مداوم عضلات می‌تواند موجب عدم تعادل در وضعیت بدن شده و ممکن است انحراف ستون فقرات را ایجاد کند.
•    مشکلات ساختاری- حالت نامناسب کمر به مدت طولانی، پوکی استخوان و اختلالات ژنتیکی (مثل کیفوز یا گوژ پشتی)، انحنای قسمت فوقانی کمر (که گاهی اوقات گوژپشتی نامیده می‌شود) و انحراف ستون فقرات، که انحنای یک طرفه ایجاد می‌کند)، می‌تواند با وارد کردن استرس و فشار بر ساختار ستون فقرات، موجب درد کمر شوند.
اکثر دردهای مداوم کمر ممکن است با التهاب مفاصل فاست و تخریب دیسک‌های مرتبط در ارتباط باشد. با این حال، افراد مبتلا به این وضعیت ممکن است هیچ‌گونه دردی نداشته باشند.


عوامل خطر
موارد متعددی وجود دارند که خطر بروز درد کمر را افزایش میدهند این موارد عبارتست از:
•    اضافه وزن:اضافه وزن باعث ایجاد فشار زیادی برروی ستون مهره ها میشود، شما میتوانید با محاسبه وزن خود مراجعه به مراکز بهداشت، متوجه اضافه وزن خود شوید.
•    سیگار کشیدن: با سیگار کشیدن بافت های مفصل کمر دچار آسیب دیدگی می شوند. حقیقت این است که افرادی که سیگار می کشند نسبت به افراد دیگر از زندگی ناسالمی برخوردارند،  پس باید هرچه زودتر سیگار را ترک کنند.
•    کمر درد در بارداری: وزن بچه در رحم مادران میتواند فشار زیادی را روی مفصل کمر ایجاد کند.
•    مصرف دارو: مصرف طولانی مدت داروها منجر به ضعف استخوان ها میشود، نمونه ای از این داروها مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید است
•    استرس وفشار روحی:استرس باعث ایجاد فشار بر روی ماهیچه ها و در نهایت کمر درد میشود.
•    ایجاد افسردگی: درد کمر می تواند باعث ایجاد افسردگی شود و در بعضی از مواقع که علت درد کمراضافه وزن است میتواند افسردگی را در افراد تشدید کند. کمر درد در بعضی از مواقع بر اثر موارد زیر ایجاد میشود:
1-  واخوردگی درتصادف
2-  درد شانه
3-  شانه منجمد
4-  بیماری اسپوندیلولیزیس
5-  لغزندگی دیسک
6-  درد سیاتیک


کاهش درد کمر
 
 
 
 
 
کمر درد گاهی نشانه آسیب و یا وجود مشکل نهفته در نخاع، استخوان، ماهیچه و یا سایر بافت های نرم است. کمر درد اغلب فعالیت های روزمره، فعالیت های شغلی و ... را تحت تأثیر قرار داده و حتی در موارد پیشرفته زندگی عادی را با اختلال جدی روبه رو می کند.
 
متخصصان توصیه می کنند در صورت بروز کمردرد با پزشک متخصص مشورت شود تا از بروز مشکلات و صدمات جدی در آینده پیشگیری شود.
 
 
در بیشتر موارد، روش های کنترل و مدیریت درد در کاهش کمر درد مؤثر است. اگرچه روش های درمانی مورد استفاده در طیفی گسترده از مصرف دارو گرفته تا ماساژ درمانی و حتی درمان های سنتی مانند طب سوزنی و یوگا تغییر می کند، اما روش های درمانی رایج برای کمردرد عبارتند از:
 
▪ ورزش
 اگرچه بسیاری براین باورند استراحت بهترین روش برای درمان کمر درد است اما واقعیت این است که کمر آسیب دیده بیش از استراحت به ورزش نیاز دارد. انجام حرکات ورزشی به طور منظم، با تقویت ماهیچه ها و ایجاد کشش در ماهیچه های محافظ نخاع مانع از بروز صدمات جدی خواهد شد. هر چه استراحت بیشتر باشد، کمر ضعیف تر شده و درد در آن شدت پیدا می کند. از جمله ورزش های مؤثر در درمان کمر درد، پیاده روی در مسافت های کوتاه، انجام فعالیت های کششی و انعطاف پذیری، استفاده از دوچرخه ثابت و شنا است.
 
▪ کاهش وزن
 کاهش وزن از روش های دیگر تخفیف کمردرد است. زیرا وزن زیاد کمر درد را تشدید می کند. علاوه بر این باید ماهیچه ها را تقویت کرده و به وضعیت و حالت بدنی هنگام نشستن، ایستادن و یا خوابیدن توجه بیشتری کرد.
 
زیرا اگر سر در امتداد بدن قرار نگیرد، مانند آن است که وزنه ای به وزن ۸/۶ کیلوگرم بدن را به سمت جلو می کشد و از این رو به گردن و شانه ها آسیب می رساند. ایستادن و نشستن در حالت مناسب، خطی عمودی در بدن ایجاد می کند که بدن را حدود چهار و نیم کیلوگرم سبک تر نشان می دهد.
 
● استفاده از کیسه آب گرم و یا کیسه آب سرد
 هنگام کمر درد، استفاده از کیسه آب گرم (کمپرس) و یا کیسه آب سرد روی محل درد توصیه می شود. این عمل باید هربار برای مدت حداکثر ۲۰ دقیقه و روزی چند مرتبه تکرار شود. اگر پس از دو یا سه روز استفاده از کیسه آب سرد، کمر درد تخفیف پیدا نکند باید کیسه آب گرم جایگزین آن شود. استفاده از کیسه آب سرد و یا آب گرم به آرامش ماهیچه ها و افزایش جریان خون و همچنین سرعت بهبودی کمک می کند.
 
 
 
▪ فیزیوتراپی
 گاهی استراحت و ورزش که روش های رایج در درمان کمر درد هستند مؤثر واقع نمی شوند و از این رو گاهی حتی انجام جراحی به بیمار توصیه می شود.
 
انجام فیزیوتراپی به صورت سالانه یکی از روش های درمان کمردرد است. در فیزیوتراپی از روش های مختلفی چون تحریک الکتریکی، ماساژ، ورزش و گرما برای تخفیف اسپاسم و گرفتگی عضلانی، افزایش انعطاف پذیری، تقویت ماهیچه ها، کاهش درد و سرعت بخشیدن به روند درمان بهره گرفته می شود.
 
 ▪ ماساژ درمانی
 مطالعات نشان داده است که ماساژ درمانی در درمان دردهای ناشی از گرفتگی عضلات مؤثرتر از طب سوزنی و کایروپراکتیک عمل می کند. ماساژ درمانی با فوایدی چون بهبود جریان خون (که به تخفیف درد در ماهیچه ها کمک می کند)، آرامش ماهیچه ها (که باعث حرکت بدون درد ماهیچه ها می شود) و افزایش آندورفین (مسکن طبیعی بدن) همراه است.
 
▪ آب درمانی
 آب درمانی با شل کردن ماهیچه ها و خارج کردن سموم عامل درد و التهاب از بدن به تخفیف کمر درد کمک می کند. حالت شناوری در آب، وزن را کمتر کرده و انجام حرکات را آسان تر می کند.
 
این درحالی است که آب گرم باعث آرامش ماهیچه ها شده و از شدت درد کم می کند
منبع اصلی مطلب : درمان کمر درد، دیسک و سیاتیک بدون جراحی
برچسب ها : ماهیچه ,ایجاد ,درمان ,ستون ,کیسه ,وجود ,ستون فقرات ,ماساژ درمانی ,آرامش ماهیچه ,ستون فقرات، ,باعث ایجاد ,تنگی کانال نخاعی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : درمان کمر درد : علت و علائم آن